;
Hangi Ürünü / Konuyu Arıyorsunuz
 • Favorilerim
 • Hesabım
 • Üye Girişi
 • Sepetim0
Shiseido Ultimune
ÜRÜNLER
 • {{p.Name}} {{p.Fields[95]}}
  {{p.Fields[113]}}

  {{p.Name}}

  {{p.Fields[124]}}
  {{p.OldPrice }} TL {{p.Price}} TL
TÜM SONUÇLARI GÖRÜN
BLOG YAZILARI
 • {{c.Name}}
  {{category.Name}}

  {{c.Name}}

  {{c.SmallDescription}}

  {{c.CreateDate | date : 'MMMM dd, yyyy'}}
TÜM SONUÇLARI GÖRÜN
PARFÜM HAKKINDA MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY
PAYLAŞ
BU YAZIDAKİ ÜRÜNLER
İlişkili Ürünler
ZEN (100ML)
SHISEIDO

ZEN (100ML)

Eau De Parfum - Çiçeksi Parfüm
2.300,00 TL
ZEN (50ML)
SHISEIDO

ZEN (50ML)

Eau De Parfum - Çiçeksi Parfüm
1.650,00 TL 1.090,00 TL
GINZA 90 ML
SHISEIDO

GINZA 90 ML

Eau De Parfum - Çiçeksi Parfüm
2.550,00 TL
GINZA 50 ML
SHISEIDO

GINZA 50 ML

Eau De Parfum - Çiçeksi Parfüm
1.750,00 TL
AMBRE SULTAN
SERGE LUTENS

AMBRE SULTAN

Eau De Parfum - Reçine/Amberli
2.700,00 TL 1.215,00 TL
OPUS 1870 (100ML)
PENHALIGON'S

OPUS 1870 (100ML)

Eau De Toilette - Baharatlı Parfüm
2.750,00 TL
SARTORIAL (100ML)
PENHALIGON'S

SARTORIAL (100ML)

Eau De Toilette - Baharatlı Parfüm
2.750,00 TL
MONSIEUR BEAUREGARD (75ML)
PENHALIGON'S

MONSIEUR BEAUREGARD (75ML)

Eau De Parfum - Oryantal Odunsu
4.900,00 TL

PARFÜM HAKKINDA MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY

 • Haziran 14, 2021

Parfüm kişiliğimizi yansıtır. Bu yüzden bu kadar geniş bir koku yelpazesi içinde herkesin kendine uygun parfümü bulması, biraz zaman alan bir deneyim. Ama buna değer. Kokular ve duyular arasında ayrılmaz bir bağ vardır. Parfüm konusunu detaylıca ele aldık.

İÇİNDEKİLER

Parfümün Tarihçesi

Parfüm Kullanma Kılavuzu

En Seksi Kadın Parfümleri

En Seksi Erkek Parfümleri

Mevsimine Göre Parfüm Seçimi

Parfümün Tarihçesi

Parfümün tarihte ilk karşılaştığımız şekli tütsüdür. Hiyeroglifler Mısırlıların M.Ö. 3000’den itibaren koku ürettiklerini gösteriyor. Mısırlı rahipler, tanrılara adadıkları kurbanların kokusunu gizlemek için tütsü yakıyorlardı. Tütsü yakmanın tanrıları memnun ettiğine inanıyorlardı. O zamanlar kokular ve Tanrılar arasında güçlü bir bağ vardı. Bu nedenle firavunlar güzel kokulu mezarlara gömülürdü. Bu kokular o kadar güçlüydü ki arkeologlar 1897'de mezarları açtıklarında tatlı kokular etrafa yayılmıştı. 

Vücuda sürülen ilk sıvı parfümü ortaya Yunanlılar çıkardı

O dönem Mısırlı rahipler kokuları yaratmak için şimdi de modern parfümün vazgeçilmez içeriklerinden olan yasemin, tütsülenmiş reçine ve balı kullandılar. Söylentilere göre Kleopatra denize açılmadan önce teknesinin yelkenlerini kokulu yağlarla ovdururmuş. 

Sonra Yunanlılar bitki, reçine ve otları öğütüp yağlarla karıştırarak vücuda sürülen ilk kokuyu yarattılar. Sıvı parfümü icat edenler Yunanlılar olmasına karşın, damıtma işlemi Araplar tarafından geliştirildi ve böylece parfüm algısı başka bir boyuta geldi.

Zenginlik ve gücün göstergesi: Parfüm

17. yüzyılda Kral XIV. Louis’nin sarayı “parfümlü saray” olarak biliniyordu. Çünkü kral her gün yeni bir parfüm siparişi veriyordu. O zamanlar parfümlerin içeriğinde nesli tükenmekte olan hayvanları tehlikeye sokan avlanmalar sonucu elde edilen misk gibi maddeler kullanılıyordu. Günümüzde parfüm evleri, bu malzemeleri taklit etmek için sentetik karışımlar yaratıyor. 

Fransa’da parfüm özellikle 17. yüzyılda çok yayıldı. Çünkü o günlerde Paris’te her yer dışkı kokuyordu. Pislik almış başını gitmiş, kötü kokular her yere yayılmıştı. Elizabeth’in yönetiminde parfüm kullanımı yaygınlaştı, halka açık bütün yerler parfüm kokuyordu çünkü kraliçe kötü kokulara tahammül edemiyordu. 

Parfüm Kullanma Kılavuzu

Doğru parfümü ne zaman bulursunuz?

Bir parfüm satın almanın en doğru zamanı sabah saatleridir. O süreçte henüz koku alma duygusu uyanıktır ve gündelik kokular henüz havaya karışmamıştır. En fazla 3 kokuyu koklayın, burun çabuk yorulur ve sonra kokuları ayırt edemez. Kahve koklayarak yeniden koku deneyebilirsiniz. Kahve burnunuzdaki koku reseptörlerini yeniden nötr hale getirir.

Parfüm ne zaman ve nasıl kullanılmalı?

Uzmanlara göre, parfümün en ideal sürülme zamanı duş sonrası. Hızlı kan dolaşımı dolayısıyla oluşan vücut ısısı, kokunun cilde daha kalıcı bir şekilde alınmasını sağlıyor. Şunu da yapabilirsiniz; kokuyu önce havaya sıkın ve daha sonra oluşan koku bulutunun altında durun. Koku üstünüze sinecektir. 

Parfümün en kalıcı olduğu bölgeler

Kokunun kalıcılığını uzatan en ideal vücut bölgeleri arasında şakaklar, iki göğüs arası ve kol içleri öne çıkıyor. Vücudun bu belirtilen bölgeleri kan damarlarının cilde en yakın olduğu yerler, dolayısıyla buralarda ısı daha yüksek. Bu da kokunun bu bölgelerde mükemmel şekilde tende hapsedilmesini sağlıyor. 

Parfüm nerede saklanmalı?

En iyisi kapağı kapalı olarak nemsiz, serin ve karanlık bir yerde, örneğin dolapta ya da çekmecede saklamak... Hatta buzdolapları, parfümler için ideal yerler olarak tavsiye ediliyor.
Hangi koku ne zaman kullanılmalı?
Ağır, oryantal, odunsu kokular özel gecelerde hoş olur. Dolayısıyla gün ne kadar erken başlarsa, parfüm de o kadar hafif olmalı. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise daha ağır kokular kullanabilirsiniz.

Bir kokunun kalıcılığı ne kadardır?

Bir parfümün alkol içeriği ne kadar fazlaysa kalıcılığı da o kadar uzundur. Saf bir parfümün koku konsantrasyonu yüksektir, ancak düşük alkol oranına sahip kokuların en geç altı ay içinde tüketilmesi gerekmektedir. Eau de parfum ve eau de toilette, alkol oranı yoğun kokular olduğundan üç yıla kadar dayanabilir. Eğer parfümünüzün kokusu ve rengi değişmişse yapacağınız tek şey onu atmaktır.

Parfümün tendeki kalıcılığı nasıl sağlanır?

Parfümün kalıcılığı cildin tipiyle yakından alakalıdır. Kuru ciltler kokunun aromatik içeriklerini yağlı ciltler kadar iyi muhafaza edemez. Bu yüzden parfüm denerken, cildinizin küçük bir bölgesine hafif yağlı ve kokusuz vücut losyonu sürüp parfümü bunun üzerine sıkın.

En Seksi Kadın Parfümleri

Kokular ile duyular arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu herkes biliyordur. Bazı parfümlerin de daha seksi hissettirdiği bir gerçek. Ama bu konuda hala çok net şeyler söylemek mümkün değil çünkü parfümler birçok özün eşsiz ahenginden oluşuyor ve asla birbirine benzemiyor. 
Ama size bu konuda yol gösterici olmak için bazı öneriler hazırladık. Bu parfümleri kullanan kadınlardan aldığımız geri dönüşlere göre işte ‘seksi parfüm’ tavsiyelerimiz... 

Serge Lutens Un Bois Vanille

Vanilya, sandal ve meyan notalarıyla oldukça seksi bir parfüm.

 “Freud’u açıklayacak olursam; pişmanlık hisseden şeytan değil, iyilerdir. Vanilya da şeytan gibi siyahı sever. Burada duygusallığa yer yoktur!” – Serge Lutens.

Shiseido Zen 

Duyu ve duygu üzerine kurulu... Zen, geleneğin ve modernliğin harmanlanmasından doğan cazibeden esinlenerek tasarlanmış. Amber ve ağaç notalarıyla sarmalanmış çiçeksi ferah bir kokuyla benliğinizdeki gerçeklere uzanarak, modern kadının özünü yansıtıyor. Kendine güvenen, güçlü kadınların kokusu.

Shiseido Ginza

Ginza, tüm farklı yönleri ve zıtlıklarıyla kadınların gücünü vurgulayan özel bir parfüm. Kişiliği sihirli bir güce dönüştüren özel bir kokuya sahip. Kadınlığı yücelten bir koku. Hafiflik ve parlaklık, kırılganlık ve güç, sağduyu ve tutku, kokunun simgelediği nitelikler. 

Ginza, odunsu-floral notalara sahip adeta bir çiçek buketi. Paçuli, sandal ağacı ve Hinoki notalarının gücüyle harmanlanan yasemin, manolya, frezya ve Japon orkidesi akorları… Kişiliği sihirli bir güce dönüştüren özel bir parfüm.

Serge Lutens Ambre Sultan 

İlhamını Doğu’dan alarak amber kokusunu baştacı yapan markanın en ikonik parfümlerinden biri. Adından da anlaşılacağı üzere kokuda amber notası merkezde yer alıyor. Şimdiye kadar yapılmış en iyi amber temalı parfüm... 

Amberin yanı sıra kişniş, sandal ağacı, defne yaprağı, reçine, keskin otlar, paçuli, mür, kekik, mersin, benzoin ve vanilya notaları da parfümü oluşturan diğer notalar arasında bulunuyor. Hem kadınlar hem erkekler kullanabilir. Cesur, sıra dışı, eşsiz, taklit edilemez.

En Seksi Erkek Parfümleri

En seksi kadın parfümleri olur da, erkek parfümleri olmaz mı? Erkeklere sorduk, kadınlara sorduk ve en seksi 10 erkek parfümünü sizin için listeledik. Her zevke göre bir parfüm var. Bu parfüm önerilerimizi çok seveceksiniz. 

Penhaligon’s Sartorial

Signature koleksiyonuna ait modern, klasik ve zarif bir koku. Buhar, balmumu, deri ve lavanta. Tonka fasulyesinin vanilyalı tatlı notaları. Zarif beyler için zarif bir parfüm.

Penhaligon’s Opus 1870

2005 yılında erkekler için yaratıldı. Markanın şanlı tarihine bir gönderme olan parfümün adı gibi içeriğinin de klasik ve vazgeçilmez, etkileyici ve rahatlatıcı olması arzu edildi.  Penhaligon’s Opus 1870 EDT, kişniş, karabiber, tarçın, tütsü, gül,  misk, sandal ağacı ve sedir notalarını içeriyor. Penhaligon’s Opus 1870 EDT, etkileyici ve oldukça maskülen bir erkek parfümü. Tütsü, gül ve tarçının lüks bir anlaşması gibi...

Penhaligon’s Douro Cologne Spray

1911 yılında Croft hanedanından Sir Sir Percy Croft için tasarlandı. Bu elegan erkek kokusunun özünde taze sardunya ve zambak, yeşil ıhlamur ve bergamut, misk, meşe yosunu, sandal ağacı, acı reçine yer alıyor. Sprey formunda, derin ve yoğun aromatik bir koku. Erkekler için maskülen ve çekici bir parfüm.

Penhaligon’s Monsieur Beauregard 

Markanın Portraits serisine ait 10 adet seçkin parfümünden biri. Portraits, İngiliz aristokrasisini anlatan sıradışı ve özel bir parfüm serisi. Parfüm isimleri de bu aristokratik seçkinin bir yansımasını oluşturuyor. Ayrıca serideki parfümlerin her birinin ambalajı birbirinden farklı ve lüks kavramının içi tamamen doldurularak tasarlanmış. Beauregard EDP, oryantal odunsu koku ailesine ait. İçeriğinde iris çiçeği, sandal ağacı, tarçın, tonka fasulyesi ve paçuli yer alıyor.

Serge Lutens Vetiver Oriental 

Vetiverin tamamen benzersiz bir yorumu. Vetiver haricinde parfümün içeriğinde Peru reçinesi, aselbent, çikolata, misk, amber, yosunlar, sandal ağacı, labdanum notaları yer alıyor. 
Yumuşak misk, altın rengi kehribar, tatlı sandal ağacı ve sıcak, ipeksi pürüzsüz labdanumun temel notaları ile zenginleşen koku, odunsu oryantal parfümlerin olağanüstü lüks, gizemli güzelliğini adeta bize kanıtlıyor.

Mevsimine Göre Parfüm Seçimi

Mevsimine göre giysi ve kozmetik olur da parfüm olmaz mı? Olur tabii ki. Kışın daha keskin ve baharatlı kokuları tercih ederken, havalar ısındıkça çiçeksi, hafif ve taze içerikli parfümlere yöneliyoruz. Çünkü ağır parfümler yazın sıcakla beraber daha yoğun bir hal aldığı için bazen rahatsızlık verebiliyor. Üstelik enerji veren taze kokular sayesinde sıcaktan bunaldığımız bu nemli havalarda kendimizi daha ferah ve canlı hissediyoruz.

İLGİLİ HABERLER

YAZ PARFÜMLERİ NASIL OLMALI? EN İYİ YAZ PARFÜMLERİ HANGİLERİ?
SONBAHARA YAKIŞAN 10 PARFÜM
BAHARA YAKIŞAN PARFÜMLER HANGİLERİ?
 

Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN

SEPETİNİZ